26 листопада – Міжнародний день боротьби з ожирінням
26 листопада щорічновідзначаєтьсяМіжнародний день боротьби з ожирінням, мета якого — допомогти людям розібратися у причинах ожиріння, показатинаслідкиожиріння та навчитипрофілактиці.
У далекомуминуломуздатністьнакопичувати жир булаеволюційноюперевагою, щодаєлюдиніможливістьвиживати в періодивимушеногоголодування. Повніжінки служили символом родючості та здоров’я. Вони булиувічнені на полотнах багатьоххудожників. У нашідні проблема ожиріннядосягламасштабівепідемії.
Проблема ожирінняпочинаєстановитисоціальнузагрозу для життя людей незалежновідїхсоціальної та професійної приналежності, зонипроживання, віку та статі.
Дитячеожирінняпідвищуєймовірністьпередчасноїсмерті та інвалідності у доросломувіці. Крімпідвищеногоризику в майбутньому, дітиякістраждають на ожиріння такожвідчуваютьзадишку, схильні до підвищеного ризикупереломів, схильні до гіпертонії, ранньогопроявуознаксерцево-судиннихзахворювань, інсулінорезистентності і можутьвідчуватипсихологічніпроблеми.
Ожиріння негативно впливає на всіоргани і системинашогоорганізму, і впершучергу на серцево-судинну систему. Нерідкомасанадлишковоїжировоїтканини в 2-3 рази і більшеперевищуємасувсіхвнутрішніхорганів, самевнаслідокцьоговиникаєкисневеголодуваннявсіхорганів, а наше серценамагаєтьсякомпенсуватицейнегативний фактор, тому розвиваєтьсясерцеванедостатність та міокардіодистрофії, порушеннясерцевого ритму, яківиявляються практично у кожного огрядногопацієнта і багато з яких є небезпечними для життя.
Внесокхарчування у розвитокхворобсерцево-судинноїсистеми, діабету, остеопорозу, ожиріння, деяких форм злоякіснихновоутворень становить від 30% до 50%.
Ожиріннязначнозменшуєтривалістьжиттясередньому на 3-5 роківпри невеликому надлишку ваги, до 15 роківпривираженомуожирінні. Щонайменше 2,8 млносібщорокупомираютьвіднаслідківнадлишковоїмаситілачиожиріння.
Звичайно, інодіпідвищенамасатіла є одним ізсимптомівгенетичногоабоендокринногозахворювання, але все ж найчастіша причина – це дисбаланс міженергією, щонадійшла і витрачена. Іншими словами – цеситуація, коли людинаотримуєбільшекалорій, ніжвстигаєвитратити. Потрібнорозуміти, щонакопичення жиру – це нормальна відповідь на нестабільністьнавколишньогосередовища, і зумовленавонагенетикою. Усіживіорганізмимаютьздатністьзапасатиенергію, оскількицедаєможливістьвижити, коли їжатимчасовонедоступна.
Найбільшзручноюміроюоцінкирівняожиріння та надмірної ваги у популяції є індексмаситіла (ІМТ). ІМТ – простевідношеннямаситіла до зросту, що часто використовується для діагностикиожиріння та надмірної ваги у дорослих. Індексрозраховується як відношеннямаситіла в кілограмах до квадрата зросту в метрах (кг/м2).
За визначенням ВООЗ:
- ІМТ більшеабодорівнює 25 – надлишковамасатіла
- ІМТ більшеабодорівнює 30 – ожиріння
ІМТ є найбільшзручноюміроюоцінкирівняожиріння та надмірної ваги у населення, оскількивіноднаковий для обох статей та для всіхвіковихкатегорійдорослих. ІМТ слідвважатиприблизнимкритерієм, тому щовінможе не відповідатиоднаковоюміроювгодованості у різнихіндивідуумів.
Навітьнезначнезниженнямаситіла на 5-10% призводить: до зниженнязагальноїсмертності на 20%, зниженняризикурозвиткуцукровогодіабету на 50%, зниженнялетальностівідішемічноїхворобисерця на 9%, зниженнясимптомівстенокардії на 91%, збільшенняпереносимостіфізичногонавантаження на 33%!
Надмірнійвазі і ожирінню, так само як і пов’язаним з ними неінфекційнимзахворюванням, значноюміроюможна запобігти.
Дляпрофілактики ожиріння рекомендується:
- Зменшитичасткурафінованихпродуктівтафаст-фуду у раціоніабо абсолютно відмовитисявід них.
- Обмежитивживанняжирної, борошняної та солодкоїїжі.
- Регулярно займатись спортом.
- Зайнятисялікуваннямхронічнихзахворювань. Особливо якщовонивідбиваються на обмініречовин. Слід регулярно здійснюватипрофілактичнівізити до лікарів.
- Контролюватигормональний фон (цедозволяєзапобігтипорушеннямендокринноїсистеми з ускладненнями, що з цьоговипливають).
- Усунутистрес та налагодити режим сну та відпочинку.
- Знайтизахоплення до душі.
Дотримуйтесь здорового способу життя, будьте здорові і бережіть себе!
За інформацією Центру громадського здоров’я України
ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Олександрійський районний відділ
Прочитано 3 раз