Час першоцвітів настав!

Раннє тепло вже пробудило від сну перші ранньоквітучі квіти – підсніжники. Намагаючись скористатись першим теплом весняного сонця, квіти неабияк пожвавлюють лісовий ландшафт, але, на жаль, не можуть уникнути пильної людської уваги.
Стаючи жертвами квіткових браконьєрів, ранньоквітучі квіти зменшують свою чисельність та поширення, а тому занесені до Червоної книги України. Зокрема, це всі види підсніжників, білоцвітів, майже всі види шафранів (крокусів), сну, рябчиків і цикламен Кузнєцова.
Наймасовішим є продаж саме підсніжників. Продавці часто розповідають легенду, що охороні підлягають лише рослини із 5-ти пелюстковими квітами, а з 3-ма – не охороняються, але це не правда – 5-ти пелюсткових підсніжників просто не існує!
Іншим міфом, який можна почути від продавців, ніби збір квітів без коріння не шкодить рослині. Це неправда, оскільки саме лишень вегетативне розмноження призводить до поступового виродження рослин.
Продавці запевняють, що квіти вирощені на присадибній ділянці, можуть показувати якісь довідки із сільрад та ін. Але це є брехнею, так як ніхто вирощуванням квітів для продажу на городах не займається. Більш того, для вирощування рослин Червоної книги України потрібна відповідна ліцензія, яку продавці, звісно, не мають.
Продаж всіх цих видів рослин є незаконним і карається цілою низкою статей Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема статтями 88-1 (Порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу), 90 (Порушення вимог щодо охорони видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України), а також статтями 159 і 160 (порушення правил торгівлі на ринках і торгівля з рук у невстановлених місцях). Крім того, за кожну зірвану квітку має нараховуватися штраф згідно Постанови Кабінету міністрів України від 7 листопада 2012 року №1030. Для однієї квітки підсніжника, наприклад, він становить 49 грн. Тобто, кожен продавець, що торгує цілою сумкою підсніжників, має бути обкладеним штрафом в декілька десятків тисяч гривень.
Що робити, якщо ви зустріли продавців первоцвітами?
Перш за все, слід викликати поліцію і зателефонувати на гарячу лінію Державної екологічної інспекції та вимагати приїзду екологічного інспектора, так як лише інспектори мають право стягувати штраф за продаж підсніжників (поліція складає протоколи тільки по статтям 159 і 160). Телефон гарячої лінії екоінспекції+38 (044) 521 20 38 (один на всю Україну). Проблемою є те, що гаряча лінія інспекції працює тільки в робочі дні і в робочий час;
WWF в Україні важливо дізнатися про обсяги торгівлі ранньовесняними квітами. Подібні оцінки розміру продажу ранньовесняних квітів, як правило, мали поверховий характер, і ми хочемо встановити істинні цьогорічні розмахи.
Нам потрібна ваша допомога
Зустрівши продаж першоцвітів, спробуйте визначити бодай приблизно, які саме квіти продаються – підсніжники, білоцвіти, шафрани, цикламени, тощо (найчастіше, на початку весняного сезону — мова йтиме саме про підсніжники), а також їхню приблизну кількість, наприклад кількість букетиків в руках у продавців. Біля них можуть стояти сумки – можливо, в них першоцвіти? Визначити точно вдасться після прибуття поліції чи екоінспектора, тому бажано, за можливості, лишатися поруч до їх приїзду.
Інформацію про кількість квітів, місця їх продажу повідомляйте, будь ласка, нам, заповнивши відповідну форму.
Пам’ятайте, що продаж першоцвітів – не просто незаконний, а ще і дуже прибутковий бізнес із залученням багатьох людей на різних етапах транспортування рослин. Нібито невинні бабусі, які торгують квітами в переходах і які давлять на жалість словами «А житимені за якігроші?», є лише останнім етапом ланцюга, на чолі якого стоять зовсім не безневинні представники кримінального та корупційного світу!
Короткий опис видів
1.Цикламен Кузнєцова (фіалка). Квіти від блідо-рожевих до фіолетових, духмяні, 5 пелюсток відігнуті назад та догори, при основі зростаються в трубку. На пелюстках фіолетові плями. Квітконос тонкий змієвидний покручений. Квітує: січень-квітень. Найбільш рідкісний! Пріоритет охорони! У світі трапляється на єдиний ділянці в Криму. Продавці (кримчани або перекупники) розказують, буцімто, вони продають не дикорослий вид, а його одомашнений різновид – цикламен європейський, що поширений в Європі (але в Україні зустрічається лише в горщиках, а букети з нього сформувати неможливо!).
2. Шафрани (крокуси). Квіти тюльпановидні, жовті, лілові, фіолетові чи білі, мають по 6 пелюсток. Масово ввозяться із Західної України, починаючи з лютого і закінчуючи квітнем. Ознакою партії шафранів є виривання їх разом з коричневими цибулинками, що можна легко перевірити перегорнувши букет. Торгують найчастіше мешканці Західної України.
3. Підсніжники. Всі підсніжники (незалежно від будь-яких особливостей!) внесені до Червоної книги України. Всі види мають по три білі пелюстки, які оточують білу з зеленою плямою оцвітину. (Торгівці розказують, що п’ятилисточкові підсніжники охороняються, а трилисточкові – ні. Роз’яснюємо: Це неправда, бо підсніжників із п`ятьма пелюстками не існує!!). Підсніжниками торгують з грудня по квітень, букети часто огорнуті великими зеленими листками плюща, рослини із п’ятикутними вкритими восковим нальотом листками.
4. Білоцвіт (карпатський підсніжник). Білі пониклі квітки у формі дзвоника з жовтими та зеленими плямами на кінцях пелюстки, по одному чи по 2 в суцвітті. Продається разом з пласкими зеленими листками. Ввозиться переважно з Західної України великими партіями підвиглядом звичайної садової рослини, продавці часто показують фіктивні фото рослин, ніби-то з їхньої присадибної ділянки. Нагадуємо: торгівлю видами, що внесені до Червоної книги (навіть вирощеними власноруч), заборонено згідно ЗУ “Про Червону книгу України”.
5. Рябчик (тюльпанчик). Всі види диких рябчиків (мають одну квітку на стеблі!) внесено до Червоної книги України. Квітка дзвониковидна поникла, нагадує невеличкий тюльпан з шаховим малюнком на квітці. Квітує в травні. Ввозиться до Києва в основному з Рокитнянського та Білоцерківського районів Київської області, рідше з Закарпаття, з територій, прилеглих до р. Сіверський Донець. Часто продавці розказують, що цих рослин дуже багато і що їхня худоба ними харчується, але насправді вид дуже рідкісний і трапляється тільки на поодиноких лукових ділянках.
6. Сон-трава. Великі бузкові тюльпановидні квіти, 6 пелюсток. Є різновид сон-трави з пониклими темно-фіолетовими невеликими квітками. Характерною ознакою сон-трави є м’яке опушення квітконосів та самих квіток, а також яскраво жовті внутрішні частини квітки. Знищується в приміських лісах. Поступає у вигляді великих добре помітних букетів. А іноді викопаних рослин на продаж.
7. Плауни (дереза) – довгі пагони, що нагадують ялинку, взимку зелені, тому використовуються у вінках та букетах з декоративними квітами. Найчастіше зустрічається плаун колючий та плаун булавовидний. Часто продаються на кладовищах, ним часто прикрашають пасхальні кошики, а також іноді використовують для озеленення квіткових букетів.
8. Черемша (дикий часник). Продаються листки довжиною 10-20 см, схожі на листок конвалії або щавлю. Відрізняються від них сильним часниковим запахом. А від листків щавлю – ще йтим, що в щавлю жилки листка утворюють сітку, а в черемші йдуть паралельно одна одній. Продаж пагонів триває з березня по травень з піком у квітні. Продаються у вигляді акуратних стосиків з світло-зелених конічних стебел чи пучків листків.

Прочитано 1 раз