Грибна пора настала: пам’ятаймо про небезпеку отруєння

Гриби — це дарунок лісу, та водночас вони — небезпечний продукт харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й смерті. Щороку в Україні реєструються випадки отруєнь грибами, найбільше насторожує той факт, що постійно серед потерпілих є значна кількість дітей. Зазначимо, що в 2023 році на території Кіровоградської області було зареєстровано 3 випадки отруєння дикорослими грибами (по одному випадку в Кропивницькій, Олександрійській та Новоукраїнській громадах).

У весняну пору після теплих дощів з’являються перші їстівні гриби, які через схожий вигляд легко сплутати з отруйними двійниками. Наприклад, лісова печериця та рядовка травнева за будовою схожі на бліду поганку. Також небезпеку несуть і умовно їстівні гриби, що з’являються у першу хвилю росту дикорослих грибів — наприклад, строчок звичайний, який часто плутають з їстівними сморчками, є смертельно отруйним в сирому вигляді та залишається небезпечним після кулінарної обробки, оскільки гіромітрин, що містить в грибові, не руйнується повністю навіть при довготривалому відварюванні, тож в багатьох країнах ці гриби вважаються безумовно отруйними.

Наголошуємо, що вживати навіть штучно вирощені гриби небезпечно дітям, людям старшого віку, вагітним жінкам, та тим, що годують груддю, людям із наявністю захворювань шлунково-кишкового тракту.

Дикорослі ж гриби несуть в собі високу небезпеку для життя, якою не варто ризикувати, навіть якщо вам здається, що ви впевнені в сорті зібраних дикорослих грибів. Тому купуйте гриби тільки на санкціонованих ринках та в торгівельних мережах. Купувати гриби в невстановлених місцях торгівлі, на автошляхах небезпечно для життя!

Любителям дикорослих грибів необхідно дотримуватися наступних правил:

— не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте, або сумніваєтеся щодо їх виду;

— остерігайтеся пластинчатих грибів;

— не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно-забруднених територіях;

— не вживайте сирих грибів;

— перед вживанням будь-які гриби обов’язково піддати термічній обробці.

Наголошуємо! При вживанні грибів, якщо у вас виникли ознаки отруєння, що можуть проявитися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом кількох днів (нудота, блювання, різкий біль у животі, діарея, запаморочення, підвищення температури тіла, зниження пульсу, задуха, судоми, холодні руки та ноги, поява галюцинацій), необхідно викликати «швидку допомогу», промити шлунок водою, дотримуватися постільного режиму, пити підсолену воду чи холодний чай. Пам’ятайте, що Ваше здоров’я у Ваших руках!

 

Олександрійське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

 

Прочитано 2 раз