Правець – смертельна небезпека

У період воєнного стану надзвичайно актуальними є питання профілактики інфекційних хвороб, зокрема правця – як серед військових, які боронять нашу країну, так і серед цивільного населення.

На відміну від інших інфекційних хвороб, правець не викликає масових епідемій, не передається від людини до людини. При цьому є дуже небезпечним, адже ризики смерті від правця, навіть з отриманням медичної допомоги, можуть сягати 80 %.

Правець – це гостре інфекційне захворювання, що вражає нервову систему та виникає внаслідок забруднення будь-якого пошкодження шкіри чи слизових оболонок (рани, порізи, подряпини, занози, опіки, укуси тварин) спорами анаеробної палички Clostridiumtetani.Збудник захворювання потрапляє в організм людини з ґрунту та екскрементів тварин.

У групу ризику захворіти на правець у першу чергу потрапляють люди, діяльність яких пов’язана з можливістю травматизації: працівники сільського господарства, промислових підприємств тощо. Також у цю категорію потрапляють і діти, які через свою активність часто отримують травми.

Проявляється правець на 3–21 день після інфікування наступними симптомами: з’являється слабкість, дратівливість, головний біль, посмикування м’язів у ділянці рани. Згодом розвивається ригідність м’язів – спочатку поблизу рани та у жувальних м’язах (важко відкрити рот через короткотривалі судоми і біль у жувальних м’язах), потім виникає тягучий біль і ригідність м’язів шиї, потилиці, спини, поперекової ділянки. Іноді може бути біль в животі і напруження м’язів передньої черевної стінки. У зв’язку з скороченням мімічних м’язів обличчя набуває характерного вигляду «сардонічної посмішки». Виникає відчуття страху, порушується сон. Згодом тонічні судоми охоплюють всі м’язи тулуба, хворий вигинається дугою, опираючись на п’яти і потилицю (опістотонус). Притомність при правці збережена.

Якщо не розпочати лікувальних заходів негайно, людині загрожує летальний наслідок!

Звертаємо увагу, що звичайна обробка рани антисептичними засобами (перекис водню, йод тощо) знешкодити спори правця не може!

Правець – захворювання, яке легше попередити, ніж лікувати. Найефективнішим методом профілактики правця є щеплення вакциною, яка діє одночасно проти трьох інфекційних хвороб: кашлюку, дифтерії, правця. Щеплення розпочинають проводити дітям з двохмісячного віку, вакцинацію проводять триразово (2,4,6 місяців) вакциною АКДП. Першу ревакцинацію проводять у 18 міс. Повторну ревакцинацію проводять в 6 років та в 16 років, далі – через кожні 10 років.

Про важливість таких щеплень свідчить також нещодавній випадок правця у дитини. Так, за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України 10 вересня невакциновану дитину з симптомами правця у важкому стані госпіталізували до відділення інтенсивної терапії однієї з лікарень Львівської області. Десятирічний хлопчик пошкодив гострим предметом палець лівої руки 20 серпня, а через два тижні в нього виникли симптоми правця: болі та судоми у м’язах ніг, порушення мовлення та ковтання, тризм (спазм жувальних м’язів).

Ситуація виникла через відмову батьків вакцинувати дитину проти правця за календарем профілактичних щеплень. Хлопчику надається весь обсяг лікування.

У разі поранення, можна відчувати себе в безпеці тільки за умови, що після останнього щеплення минуло не більше 5 років. Якщо ж пройшло все-таки більше, то з метою запобігання розвитку хвороби, проводиться екстрена профілактика правця, яка передбачає первинну хірургічну обробку рани та створення імунологічного захисту (введення правцевого анатоксину, протиправцевої сироватки, протиправцевого імуноглобуліну). Така профілактика проводиться при травмах з порушенням цілісності шкірних покривів та слизових оболонок, відмороженнях та опіках (термічних, хімічних, радіаційних) ІІ, ІІІ та ІV ступенів, проникних пошкодженнях шлунково-кишковоготракту, гангренах або некрозах тканин будь-якого етапу, абсцесах, укусах тваринами, пологах поза медичними закладами.

Неспецифічна профілактика правця включає заходи, покликані знизити ймовірність зараження, а саме: зменшити кількість пошкоджень шкіри і травм у побуті та на виробництві, уважно ставитися до гігієни свого тіла, стежити за чистотою білизни, особливо натільної. Будь-який пил, що осідає на тіло і шкіру протягом дня, може містити бактерії, що провокують розвиток правця, тому після роботи або перебування у сільській місцевості або на природі, слід ретельно вмиватися й купатися, змінювати одяг, прати його при гарячій температурі. Також дуже важливо навіть при незначній травмі вчасно звертатись за медичною допомогою.

 

 

Олександрійське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

 

Прочитано 1 раз