Відбулася двадцять шоста сесія Олександрійської районної ради

19 березня під головуванням заступника голови районної ради Валентини Мележик відбулася двадцять шоста сесія Олександрійської районної ради восьмого скликання.

У роботі сесії взяли участь начальник Олександрійської районної військової адміністрації Ольга Коріненко, керівник Олександрійської окружної прокуратури Артем Моргай, начальник відділу превенції Олександрійського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області Ігор Байбутліді, керівники структурних підрозділів Олександрійської районної військової адміністрації, працівники виконавчого апарату районної ради, представники засобів масової інформації.

Перед розглядом проєктів рішень секретар територіальної виборчої комісії Анатолій Куруп повідомив про зміни в складі депутатського корпусу районної ради.

 

Під час сесії було розглянуто дев’ять питань, зокрема заслухано звіт начальника Олександрійської районної військової адміністрації про виконання програми економічного і соціального розвитку Олександрійського району на 2024 рік та делегованих повноважень. Як зазначено у звіті начальника Олександрійської районної військової адміністрації Ольги Коріненко, РВА виконано ряд заходів з організації територіальної оборони в Олександрійському районі.

Налагоджено взаємодію з підрозділами Національної гвардії, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, районними відділами Національної поліції, Служби безпеки України, територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Силами зазначених підрозділів здійснюються заходи щодо забезпечення виконання заходів правового режиму воєнного часу, а також підтримання стабільної контрольованої ситуації в районі та її адміністративних межах.

З метою належної організації на території району підготовки населення до національного спротиву розпорядженням начальника районної військової адміністрації було утворено та забезпечується функціонування Центру підготовки населення до національного спротиву Олександрійського району. Основною метою створення Центру є організація підготовки цивільного населення району до національного спротиву, зокрема:

сприяння набуттю громадянами України готовності та здатності виконання конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України;

військово-патріотичне виховання громадян України;

підготовка населення до умов життєдіяльності в районах ведення (воєнних) бойових дій.

Мобілізаційне планування в даний момент здійснюється в першу чергу в інтересах оборони держави, життєзабезпечення населення та функціонування національної економіки в умовах воєнного стану. Здійснюються уточнення планів щодо виробництва продукції, її номенклатури та потреби, корегуються мобілізаційні завдання (замовлення) відповідно до вимог сьогодення. Уточняються плани підготовки та заміщення кадрів для економіки та оборони держави. Заходи мобілізації людських і транспортних ресурсів на території району здійснюються згідно чинного законодавства та відповідно до планових завдань органів управління вищого рівня. Більш повна інформація з питань оборони та мобілізаційної підготовки буде висвітлена після закінчення дії воєнного стану.

Завдяки спільній, злагодженій роботі районної військової адміністрації та органів місцевого самоврядування забезпечується прийом та розміщення внутрішньо переміщених осіб, пунктів незламності, збору гуманітарної допомоги і інше.

Для розв’язання нагальних проблем внутрішньо переміщених осіб та осіб, які знаходяться на деокупованих територіях, допомозі у лікуванні поранених бійців, благодійному сприянні територіальній обороні, підрозділам Збройних Сил України, інших військових формувань, спеціалізованих служб Олександрійська районна військова адміністрація тісно співпрацює з Громадською організацією «Науково-методичний, освітній, тренінговий центр «Журавель» з яким підписано Меморандум про співпрацю. Допомога надається виховним, освітнім, лікувальним та іншим закладам соціального спрямування району.

На території Олександрійського району проживає 24498 внутрішньо переміщених осіб. Найбільша кількість внутрішньо переміщених осіб перебуває в м. Олександрія (11074) та м. Світловодськ (7206). Найменша кількість – в Попельнастівській сільській раді (463) та Пантаївській селищній раді (419). Виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за 2024 рік забезпечена 7187 особам на загальну суму 301 828,20 тис.грн., а саме:

м.Олександрія – 2943 особам на загальну суму 132 499,20 тис.грн.;

м.Світловодськ – 2375 осіб на загальну суму 95 522,40 тис.грн.;

інші громади Олександрійського району – 1869 осіб на загальну суму 73 806,60 тис.грн.

В умовах воєнного стану волонтерська діяльність набула своєї найбільшої актуальності за останні часи. Українське волонтерство наповнилось новим змістом і стало потужним громадським рухом. За сприянням Олександрійської райвійськадміністрації волонтерську ініціативу щодо надання гуманітарної допомоги Силам оборони України виявляли промисловці, аграрії, підприємства, територіальні громади та небайдужі громадяни нашого району. Налагоджені логістичні зв’язки між волонтерами та Силами оборони України завдяки цьому передавалися усі необхідні інструменти для боротьби з ворогом. Також до волонтерського руху та надання гуманітарної допомоги Олександрійщини долучилися міжнародні громади та організації. Допомога надавалася у вигляді продуктів харчування, речей першої необхідності та одягу.

Протягом року основним пріоритетом роботи районної військової адміністрації було надання допомоги у вигляді гуманітарних вантажів з харчовими продуктами, засобами особистої гігієни, непродовольчими товарами військовим Збройних Сил України та цивільному населенню, яке постраждало від військової агресії. Завдяки спільним діям органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, волонтерів та підприємців району, небайдужих громадян та громадських організацій надано допомогу:

військовій частині Збройних сил України у вигляді організаційної техніки для облаштування пунктів управління, протиударні планшети та спеціальний автомобіль, який буде використано для захисту неба;

Олександрійській центральній міській лікарні передано гуманітарний вантаж у вигляді медичного приладдя;

окремим загонам спеціального призначення для покращення матеріально-технічної бази та забезпечення виконання бойових завдань придбано комплекти для відеоспостереження та планшети;

військовим на «Авдіївському» напрямку у вигляді продуктів харчування, FPV та дронів;

захисникам батальйону територіальної оборони передано автобус, продукти харчування, наземні станції управління БПЛА, детектор дронів «Цукорок» та за потреби інші речі;

військовим на південно-східному напрямку надано комплексну допомогу, зокрема матеріально-технічне забезпечення: дрони та двопозиційні системи скидання, наземну станцію управління БПЛА, сумки рюкзаки для дронів, медичні засоби, продукти харчування та бутильовану воду, РЕБи, антитепловізійні комплекти (накидки), каремати, спальні мішки, плащ-палатки.

Також Олександрійський район долучався до допомоги іншим територіям. За зверненнями Запорізької, Донецької, Дніпропетровської обласних військових адміністрацій, на виконання рішень ради оборони Кіровоградської області, Олександрійською райвійськадміністрацією та органами місцевого самоврядування району було організовано відправку бригад будівельників для облаштування оборонних рубежів на територіях Запорізької, Донецької, Дніпропетровської областей.

На виконання розпорядження начальника Олександрійської районної військової адміністрації «Про стан військового обліку призовників та військовозобов’язаних у 2023 році та забезпечення функціонування системи військового обліку на території Олександрійського району у 2024 році» протягом 2024 року були здійснені виїзні перевірки стану організації та ведення військового обліку та бронювання в громадах району. Під час перевірок особливу увагу було приділено неухильному виконанню порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Районна військова адміністрація координувала роботу щодо співпраці з фермерськими господарствами Олександрійського району у наданні допомоги нашим захисникам – бійцям української армії. Спільними зусиллями необхідними речами та медикаментами забезпечувалися бійці, що проходили лікування та відновлення у закладах охорони здоров’я. Зокрема аграрії району передавали продукти харчування, медикаменти та інші речі.

Також протягом року проводилися наради з представниками територіальних громад району щодо нагальних питань мобілізації. Опрацьовувались питання про стан проведення заходів мобілізації на території громад, в тому числі проблемні питання та шляхи їх вирішення, увага приділялась змінам у чинному законодавстві у цій сфері. За результатами проведених нарад надавались відповідні доручення територіальним громадам.

З метою розгляду звернень від підприємств, установ та організацій щодо підтримки визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період протягом року проведено 9 засідань відповідної робочої групи. За результатами засідань прийняті рішення щодо підтримки 54 підприємств Олександрійського району у визначенні їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

З метою надання підтримки підприємствам з територій, що наближені або знаходяться у зоні бойових дій Олександрійський район долучився до програми Уряду України з релокації підприємств. Всього на територію району релоковано 25 підприємств в Олександрійську та Світловодську громади. Підприємства-переселенці прибули з м. Києва, Харкова, Донецької, Луганської та Харківської областей. Спеціалізація релокованих підприємств — виробництво продуктів борошномельно-круп’яної промисловості , виробництво інших машин і устаткування спеціального призначення, установлення та монтаж машин і устаткування, механічне оброблення металевих виробів, роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього, тощо.

Спільними зусиллями районної військової адміністрації та органів місцевого самоврядування у районі готові до роботи (у разі надходження офіційного повідомлення від обласної військової адміністрації) – 84 пункти незламності, які внесено на публічну карту пунктів незламності. Всі пункти забезпечено з дотримання вимог та комплектації відповідно до діючого законодавства. На офіційних сайтах міських, селищних та сільських рад району розміщуються оголошення щодо місць розташування пунктів незламності. На будівлях, де розміщуються пункти незламності є брендовані вивіски. Також до ініціативи Офісу Президента України «Пункт незламності» приєднався відповідальний бізнес Олександрійщини. При закладах торгівлі, автозаправних станціях, банківських установах, ресторанного господарства, аптек та інших закладів/громадських місць, які будуть працювати в умовах «блекауту» передбачено можливості зігрітись та безкоштовно підзарядити пристрої. З метою забезпечення безперебійної роботи «Пунктів незламності» у разі повного блекауту – коли відсутні електроенергія, дротовий і безпровідний інтернет, мобільний зв’язок Олександрійською районною військовою адміністрацією отримано 7 станцій супутникового зв’язку Starlink. Дані станції зв’язку передала Кіровоградська обласна військова адміністрація, яка отримала їх централізовано від Міністерства цифрової трансформації в безоплатне тимчасове користування. В разі виникнення блекаут, їх розгорнуть в Олександрійській, Онуфріївській, Петрівській та Світловодській громадах, які вже матимуть проплачений обсяг роботи станції.

Також, протягом 2024 року продовжилась робота щодо облаштування укриттів в Олександрійському районі. Для укриття населення створено фонд захисних споруд цивільного захисту до якого включено 604 об’єкти. На обліку у територіальних громадах перебуває 114 захисних споруд (41 сховище та 73 протирадіаційних укриття) та 490 найпростіших укриттів. Всього у захисних спорудах і тимчасових найпростіших укриттях у районі передбачено укриття 100 % наявного населення.

Сьогодні ситуація в Олександрійському районі залишається стабільною та контрольованою. Органи державної виконавчої влади та місцевого самоврядування виконують свої функції відповідно до режиму воєнного стану. Працюють усі комунальні підприємства та служби, магазини, аптеки, громадський транспорт. Районна військова адміністрація докладала і докладає максимум зусиль для забезпечення обороноздатності району, допомозі Збройним Силам України, населенню де окупованих територій, внутрішньо переміщеним особам та відновленню України.

 

Начальник районної військової адміністрації наголосила, що в умовах триваючої агресії ворога російські спецслужби використовують молодь і дітей для дестабілізації ситуації в Україні. Вони застосовують психологічний тиск, маніпуляції та фінансове заохочення для вербування дітей через Telegram-канали, обіцяючи їм «легкі» заробітки за виконання певних завдань.

У зв’язку з цим Ольга Коріненко звернулася до депутатського корпусу із закликом посилити роз’яснювальну роботу серед виборців щодо таких питань:

— Доведення до молоді та учнівської спільноти інформації про суспільну небезпеку та кримінальну відповідальність за вчинення диверсійно-терористичних дій та інших протиправних проявів, які загрожують державній безпеці України.

— Проведення інформаційно-профілактичних заходів щодо можливих негативних наслідків поширення в соціальних мережах фото- та відеоматеріалів з об’єктами транспортної інфраструктури. Також роз’яснення відповідальності, передбаченої чинним законодавством, за такі дії.

Крім того, начальник районної військової адміністрації звернула увагу на необхідність запобігання кіберзагрозам у повсякденній діяльності та закликала дотримуватися таких правил:

— Уникати відкриття вкладень у підозрілих або неочікуваних листах.

— Перевіряти розширення файлів перед відкриттям.

— Пам’ятати, що навіть файли звичайного формату (PDF, DOC, XLS) із архіву можуть бути небезпечними.

— Регулярно оновлювати програмне забезпечення для захисту від можливих кіберзагроз.

 

Також заслухано звіт голови районної ради, який як виконуюча обов’язки очільника районної ради подала заступник голови Валентина Мележик.

Депутати районної ради також заслухали звіт про виконання районного бюджету Олександрійського району Кіровоградської області на 2024 рік.

Заслухано інформацію керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області про діяльність прокуратури за 2024 рік. Відповідна інформація також взята до відома.

Депутати підтримали проєкт змін до рішення Олександрійської районної ради «Про районний бюджет Олександрійського району Кіровоградської області на 2025 рік»; зміни до рішення «Про обрання постійних комісій», а також прийнято рішення про дострокове припинення повноважень депутата районної ради Андрія Гулого. Згідно з рішеннями ради, відбулись наступні кадрові зміни у складах комісій:

Наталія Бугайова обрана головою постійної комісії з питань діяльності ради, депутатської етики, регламенту, законності діяльності рухів, об’єднань громадян та адміністративно-територіального устрою;

Станіслав Лум‘яник обраний членом постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та екології;

Віктор Хомич обраний членом постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та екології.

Районна рада схвалила звернення до голови Кіровоградської обласної державної адміністрації, Кіровоградської обласної ради, міських, селищних та сільських рад Олександрійського району щодо надання фінансової підтримки. Відповідне звернення направлене голові Кіровоградської обласної державної адміністрації, Кіровоградській обласній раді, міським, селищним та сільським радам Олександрійського району. Як зазначається в тексті звернення, під час реалізації адміністративно-територіальної реформи у 2020 році, реформовано районний рівень виконавчої влади та утворено 136 районів замість 490. З метою розмежування доходів та видатків між бюджетами районів та територіальних громад 17 вересня 2020 року внесено відповідні зміни до Бюджетного кодексу України, якими позбавлено районні бюджети реальних джерел доходів. В умовах перехідного періоду реформування органів місцевого самоврядування виникла потреба щодо надання фінансової підтримки на забезпечення функціонування районних рад для здійснення ними повноважень, закріплених в Конституції України та чинному законодавстві, але на державному рівні це питання вирішено не в повному обсязі. Районні ради недофінансовані з державного бюджету.

Здійснення районною радою повноважень забезпечує виконавчий апарат районної ради, який утворено за рішенням ради. Виконавчий апарат ради здійснює організаційне, правове, інформаційне, аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності ради, її органів, депутатів, сприяє здійсненню районною радою взаємодії і зв’язків з територіальними громадами, місцевими органами виконавчої влади, органами та посадовими особами місцевого самоврядування. Його структура та чисельність визначена відповідно до типових штатів. Враховуючи недостатність коштів державного бюджету на утримання виконавчого апарату районної ради, Олександрійська районна рада порушує клопотання щодо прийняття програм фінансової підтримки Олександрійської районної ради на 2025 рік. Без фінансової підтримки у 2025 році районна рада не матиме засобів на виконання конституційних повноважень, забезпечення діяльності, утримання апарату та оплату комунальних послуг.

Також районна рада проголосувала за рішення, внесені до порядку денного та затверджені, а також заслухала повідомлення з різних питань.