Знову про коронавірус

Упродовж поточного епідемічного сезону (з 02 жовтня 2023 року по 12 травня 2024 року) в Україні зареєстровано 157417 випадків захворювання на COVID-19. Кількість померлих від грипу, COVID-19 та ГРВІ – 1028 осіб: 82 випадки унаслідок ускладнень від грипу та 946 випадків серед людей з позитивним результатом тесту на COVID-19.

Зараз територією України циркулює 10 штамів вірусу SARS-CoV-2 – це різні субваріанти штаму Omicron. Виокремити випадки субваріанту, який називають FLiRT, в Україні вдалося під час секвенування у Національній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я МОЗ України (спеціальне лабораторне дослідження, яке дозволяє генетично розшифрувати вірус та виявити, які мутації відбулися у його геномі).

Про поширення нового субваріанту FLiRT у світі заявили у грудні 2023 року. Найбільше випадків виявили в Австралії. Влітку 2024 року центри з контролю та профілактики захворювань США (CDC) відзначили, що цей варіант виявили у понад 28 % випадків COVID-19 у США.

Три випадки субваріанта коронавірусу FLiRT виявили минулого тижня: два у Києві та один в Івано-Франківській області. Захворілі – дві жінки та чоловік старше 60 років.

У порівнянні з минулим роком захворюваність на коронавірус зменшилася в чотири рази, якщо порівнювати перше півріччя 2024 року з цим самим періодом 2023 року. Але з червня місяця спостерігається певний ріст захворюваності. Так, є зростання рівня захворюваності у місті Київ та на Львівщині. Багато випадків завезені з європейських країн.

Специфіка коронавірусу така, що він швидко розповсюджується по всьому організму. Зазвичай інфекція вражає легені, а у важких формах може дістатися і до серця. При масштабному запаленні виникають незворотні зміни у серці.

Згідно інформації головного державного санітарного лікаря, в середньому 80 % людей, які помирають зараз або від грипу, або від  коронавірусу, не мають вакцинації або не завершили повний її цикл. Мінімізувати ризик тяжкого перебігу та смертності внаслідок коронавірусної хвороби, зокрема і від небезпечних штамів, допомагає вакцинація. Для того, щоб отримати щеплення необхідно обрати найближчий пункт вакцинації та зручний час. Медичні заклади забезпечені ліками та вакцинами, тому всім громадянам рекомендовано щепитися. У Кіровоградській області працюють 93 постійних пункти щеплення від COVID-19 і 3 центри масової вакцинації.

До основних індивідуальних профілактичних заходів належать:

гігієна рук – часте миття з рідким милом або обробка спиртовмісними антисептиками (після кожного контакту з тваринами, відвідування громадських місць, використання туалету, прибирання, перед приготуванням їжі, тощо);

  гігієна кашлю – прикриття роту та носа при кашлі та чханні зігнутою рукою в лікті або одноразовою серветкою, яку необхідно знешкодити відразу після використання;

утримання від контактів з особами, що мають симптоми респіраторних захворювань – кашель, лихоманка, ломота в тілі, або збереження обов’язкової дистанції та обмеження часу при контакті (не менше 1 метра);

утримання від дотиків обличчя руками;

у разі виникнення симптомів захворювання, таких як лихоманка, кашель, ломота в тілі тощо, слід залишитися вдома та утриматись від відвідувань місць скупчень людей;

за наявності респіраторних симптомів, перерахованих вище, використовувати медичні маски та своєчасно замінювати їх (кожні 3 години або негайно після забруднення) з подальшим знешкодженням та миттям рук з милом або обробкою рук спиртовмісним антисептиком відразу після знімання маски.

Коронавірус –підступне захворювання, але навіть якщо ви захворіли на нього, не потрібно панікувати, потрібно вжити правильних заходів:

залишайтеся вдома,

подзвоніть своєму сімейному лікарю,

опишіть йому симптоми, історію подорожей. Розкажіть про те, чи були ви в контакті з людьми, які потенційно можуть бути інфіковані, 

виконуйте інструкції свого лікаря,

у невідкладних станах — температура вище 38, яка не збивається, та ускладнене дихання — терміново викликайте «швидку» за номером 103.

У травні 2023 року Всесвітня організація охорони здоров’я заявила, що пандемія COVID-19 більше не є надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров’я. Та хвороба нікуди не зникла і залишається небезпечною для життя (особливо – людей із груп ризику).

Прочитано 0 раз